Дизайн

Често съм споделял, че за мен актуалната гама на Peugeot се нарежда сред първенците на пазара, особено по отношение на дизайна. От 208 до 508 PSE, французите залагат на изключително изразителен външен вид в класическа форма. С Peugeot 408 виждаме нещо доста различно – запазените, характерни детайли за марката, но в комбинация с нетипични пропорции и силует. На практика, моделът е повдигнат фастбек. Ако беше представител на някоя от немските марки, тамошните маркетолози вероятно щяха да го оприличат на купе, кросоувър, SAV и каквито други думички са на мода във въпросния ден.

Резултатът е истински динамичен силует и силно присъстие на пътя, което привлича погледите. За няколко дни в компанията на 408 чух редица възгласи и коментари от всякакви хора, като впечатление ми направи искреното възхищение на децата.

Моделът впечатлява не само с нетипичния си силует. Погледнат отзад, 408 грабва вниманието с остротата на линиите си, динамичните задни светлини, скосеният заден прозорец и цялостната комбинация от ръбове и чупки. Няма да ви лъжа, на мен резултатът ми напомня силно на Lamborghini Urus… има нещо.

Предната част залага на доста агресивен, бих казал, хищен дизайн. Вниманието тук е привлечено основно от фаровете с характерните дневни светлини. В зависимост от нивото на оборудване, решетката е в цвета на купето с вертикални ламели (като тук) или черна, с хромирани акценти и хоризонтални ламели. Малка промяна, която обаче оказва съществено влиание върху излъчването на колата.

По мое мнение, един от най-впечатляващите детайли на Peugeot 408 са джантите. Рядко коментирам за джанти, но французите са избрали наистина смел подход с опционалните 20-инчови Monolithe. Това са джанти с асиметричен дизайн, които се вписват перфектно в стила на 408 и му придават завършен, авангарден вид. Диаметърът на колелата също е сериозен – 720мм, като това носи сериозни ползи в „премиум“ излъчването на 408.

В крайна сметка, за пореден път съм доволен от работата на дизайнерите в Peugeot. В 4.69 метра дължина, французите са вкарали много стил и са избягали от скучните форми на модерните кросоувъри. Харесва ми, че автомобилът е достатъчно привлекателен дори в базовото ниво на оборудване, а цветът на тестовата кола е най-атрактивният за модела и освен това е стандартен (Bleu Obsession).